B – Badyán, Banán, Bazalka …

  • BADYÁN (ILLICIUM VERUM) není vhodný 
    (koření) je poměrně známé a rozšířené koření, pochází z Číny a má podobnou vůni jako anýz. Říká se mu také čínský anýz, nebo hvězdicový anýz. Nejčastěji se používá do směsí na přípravu perníku, švestkových povidel, kompotů, především hruškového, do štrůdlu, ale také k aromatizaci především ovocných čajů(zimních) a pro přípravu grogu a svařeného vína. Využívá se také jako koření při přípravě masa. Dle tradičního lidového léčitelství čaj z badyánu příznivě působí při kolice a revmatizmu, rovněž se badyán užívá jako „digestiv“tedy na zklidnění žaludku po jídle. Badyánem se také pro svůj atraktivní vzhled zdobí například adventní věnce. Určitou dobu se dokonce badyán používal při výrobě léku Tamiflu proti virovým onemocněním, nakonec byl nahrazen syntetickým přípravkem.
  • BANÁN je vhodný 
    Banány obsahují i malé množství serotoninu. Tato látka, syntetizovaná z aminokyseliny tryptofanu, plní v nervové soustavě různé funkce: způsobuje arteriální vazodilataci (rozšíření cév), zmírňuje bolesti míchy a má antidepresivní účinky. Pro své výjimečné složení jsou banány doporučovány lidem s chorobami srdce (angina pectoris, infarkt myokardu, arytmie, selhání srdce) a poruchami oběhové soustavy (arteriální hypertenze, arterioskleróza). Je to dáno jejich následujícími vlastnostmi. Mají 400 mg draslíku a 1 mg sodíku na 100 g jedlé části, což je vůbec nejlepší poměr těchto dvou látek, který se v potravinách rostlinného původu nachází (maso, ryby a mléčné výrobky mají mnohem méně draslíku a více sodíku). Strava bohatá na draslík a chudá na sodík zabraňuje rozvoji arteriální hypertenze, arytmie, mrtvice, a dokonce rakoviny. Obsahují významné množství vitaminů skupiny B potřebných na energetické reakce v srdečním svalu, jakož i hodně hořčíku, který zpomaluje postup arteriosklerózy a zabraňuje infarktu myokardu. Jsou bohaté na vlákninu, která snižuje hladinu cholesterolu. Obsahují malé množství serotoninu, který způsobuje rozšiřování cév. Banány samotné nebo s jablky účinně pomáhají při průjmech u dětí i dospělých. Jsou užitečné pro lidi trpící celiakií (porucha vstřebávání ve střevech, kterou vyvolala alergie na gluten, provázená průjmy a poklesem hmotnosti), kteří je mohou jíst v neomezeném množství. Spolu s kukuřicí a rýží pro ně představují ideální potravinu. Banány alkalizují krev, což pomáhá neutralizovat a odstraňovat nadbytečnou kyselinu močovou, jež způsobuje dnu a dnovou artritidu. Pro dietu s nízkým obsahem sodíku jsou banány ideálním ovocem, protože dodávají kalorie, vitaminy a minerály. Doporučují se při cirhóze, břišní vodnatelnosti (nahromadění tekutiny v břišní dutině), otocích (zadržení tekutiny v tkáních) způsobených kardiální či renální pří-činou (snížená funkce nebo selhání ledvin). Na rozdíl od rafinovaných cukrů (bílý cukr) jsou cukry v banánech absorbovány pomaleji a nezpůsobují prudký nárůst hladiny glukózy v krvi. Jsou proto vhodné i pro diabetiky.
  • BATÁTY (IMPOMOEA BATATA) jsou vhodné 
    Tyto hlízy mohou pomáhat v prevenci rakoviny, degenerativních očních chorob, deprese a srdečních onemocnění. Betakaroten   je rostlinné barvivo působící proti vzniku některých druhů rakoviny (žaludku, slinivky břišní, úst a dásní) a makulární degeneraci. V batátech je betakarotenu výjimečné množství (jeden batát dodá 187 procent doporučené denní dávky). Draslík je minerál, který působí příznivě na srdeční činnost. Snižuje krevní tlak a riziko vzniku srdečních chorob, ledvinových kamenů a mrtvice. V batátech je bohatě obsažený (397 mg na batát). Kyselina chlorgenová.  Předběžné studie ukazují; že tato protirakovinná fytochemická látka může ničit škodlivé karcinogeny a viry. Kyselina kávová. Tato fenolová sloučenina vykazuje účinky v boji proti rakovině a nemoci AIDS. Lutein a zeaxantin. Tato dvě karotenoidová barviva propůjčující batátům jejich sytě oranžovou barvu. Mohou pomáhat v ochraně před aterosklerózou, některými druhy rakoviny a očními chorobami. Nerozpustná vláknina. Konzumace batátů se slupkou zajišťuje vysoký příjem nerozpustné vlákniny, která působí proti vzniku zácpy, divertikulózy, hemoroidů a je účinná proti obezitě. (Středně velký batát dodá přes 2 g nerozpustné vlákniny.) Pektin. Více než polovinu vlákniny v batátech tvoří rozpustný pektin, který I snižuje hladinu cholesterolu. Rostlinné steroly. Tyto sloučeniny snižující hladinu cholesterolu mohou omezit riziko vzniku rakoviny vázáním karcinogenních činidel v trávicím traktu. Vitamin B6. Batáty dodávají značné množství vitaminu B6, který by měl pomáhat v prevenci srdečních onemocnění, mrtvice, deprese a nespavosti. Vitamin C. Hojné množství vitaminu C obsažené v batátech může podpořit imunitní systém a hojení ran a také pomáhat v prevenci degenerativních očních onemocnění.
  • BAZALKA PRAVÁ (OCIMUM BASILICUM) je vhodná 
    (koření, čaje, odvary do koupele) je známá především díky svému nezaměnitelnému aroma jako koření, užívá se čerstvá do salátů, na sýry, především na mozarellu, dále drcená do omáček, na ochucení ryb, masa a luštěnin… Bazalka se dle tradičního lidového léčitelství používá při poruchách s žaludkem a  trávením, podporuje chuť k jídlu, snižuje nadýmání. Dle lidového léčitelství se pro své protizánětlivé a mírné antibiotické účinkyužívá při zánětech močových cest a močového měchýře. V lidovém léčitelství se využívá dále ke zklidnění, na bolest hlavy, migrénu, nespavost,při stavech vyčerpanosti a únavy a při některých formách depresí. Podporuje tvorbu mléka.
  • BAŽANKA ROČNÍ (MERCURIALIS ANNUA) není vhodná 
    (čaje) Kdysi pěstována jako léčivka (v lidovém lékařství používána jako projímadlo a diuretikum), používána též ve veterinární medicíně
  • BEDRNÍK OBECNÝ kořen (PIMPINELLA SAXIFRAGA) není vhodný 
    (prášek, čaj, tinktura) Kořen bedrníku řadíme k bylinkám, které dovedou zmenšit soudržnost ledvinových a močových kamenů, takže se začnou drolit a rozpadat. Působí jako detoxikační prostředek a zbavuje tělo usazenin. Velmi hezky to vyjádřil i Matthioli: „… bedrník hodí se zkrátka ke všemu, co vyhnati se má močí…“.Dalším indikačním okruhem je oblast dýchacích cest, kde bylinka zvyšuje sekreci sliznic. Známé lidové přísloví „pijme pivo s bobkem, jezme bedrník, nebudeme stonat, nebudeme mřít!“ mělo jistě svou racionální podstatu. Svědčí o tom i novější informace o imunostimulačních účincích této bylinky..
  • BENEDIKT LÉKAŘSKÝ (CNICUS BENEDICTUS) je vhodný 
    (nálev, čaj, mast) Zevně jej lze použít na špatně se hojící rány, na kožní záněty, bércové vředy, v některých případech bývá úspěšný i při léčbě lupénky. Antivirové působení benediktu se využívá při léčbě pásového oparu. Vnitřně: Podporuje tvorbu mléka. Zlepšuje trávení, podporuje tvorbu žluče, působí močopudně a zvyšuje vylučování kyseliny močové, působí desinfekčně, antibakteriálně, a to dokonce i na viry HIV. Užívá se zejména při žaludeční slabosti, nechutenství, nadýmání, při zánětu sliznic trávicího ústrojí nebo v rekonvalescenci po operaci trávicího ústrojí, a také při žlučníkových chorobách. Vzhledem k tomu, že zvyšuje vylučování kyseliny močové z těla, může být s úspěchem aplikován i při dně a některých revmatických chorobách.
  • BEZ HROZNATÝ (SAMBUCUS RACEMOSA) není vhodný 
    Semena obsahují amygdalový glykosid, jed který způsobuje u některých jedinců otravu. Avšak plody s vysokým obsahem vitamínu C jsou po převaření a pečlivém vyndání semen poživatelné. Je vhodný například k výrobě marmelády.
  • BLATOUCH BAHENNÍ (CALTHA PALUSTRIS) není vhodný 
    Svařenou natí z květů se léčí žloutenka, odvar z blatouchu pomáhá proti bolavým očím
  • BLUMA (PRUNUS DOMESTICUS) je vhodná
    Blumy jsou bohatým zdrojem draslíku, vitamínů skupiny B, vitamínů C, A a celé řady minerálů (draslík, fosfor, železo a vápník). Dalším důležitým vitaminem, zastoupeným v blumách,  je vitamin E, silný antioxidant, chránící buňky lidského těla před poškozením.  Pro všechny druhy slivoní platí, že zlepšují peristaltiku střev, které zároveň čistí a působí tak preventivně proti ukládání nežádoucích usazenin právě ve střevech. 
  • BOBKOVÝ LIST (LAURUS NOBILIS) není vhodný
    (koření, čaje, obklady, odvar) je známé koření s širokým využitím při přípravě pokrmů. Dle tradičního lidového léčitelství se bobkový list používá na podporu trávení, má protizánětlivý účinek a také má zajímavý účinek na snižování cukru v krvi. Používá se v lidovém léčitelství tradičně při doplnění léčby diabetiků. Dále se bobkový list využívá v tradičním lidovém léčitelství tak, že se přidává do vody při přípravě brambor a dalších pokrmů, neboť odvar z bobkových listů je dle tradice účinný proti usazování solí do kloubů.
  • BOLDOVNÍK VONNÝ (PEUMUS BOLDUS) není vhodný 
    (čaj) Používán při problémech s vylučováním žluči do dvanáctníku a jako zklidňující, močopudný a antibakteriální prostředek působící v žlučových a močových cestách. Je uváděn jako léčivo při žlučových kamenech, bolestivém žlučníku nebo játrech, při zánětu močového měchýře, revmatismu a zvláště pak při bolestivých zánětlivých žlučových kamenech, Součástí silice je také askaridol, který působí proti parazitům. List se také tradičně užíval při kapavce a jaterních onemocněních.
  • BOROVICE LESNÍ (PINUS SYLVESTRIS) je vhodná
    (čaje, koupel) Používá se k posílení organismu a dále při revmatismu, velmi příjemné a povzbuzující jsou koupele z čerstvého jehličí. Další užití je: revma, roztroušená skleróza, bolesti zad, klouby, bolesti kloubů, astma, chřipka, dýchací potíže, ledvinové potíže, prokrvuje, kožní vyrážky, dna.
  • BORŮVKA ČERNÁ (VACCINIUM MYRTILLUS) je vhodná 
    (ovoce, kompoty, šťáva, zápar, čaj, odvar, víno, tinktura, kloktadlo) Listy borůvky jsou velmi vhodné jako podpůrný prostředek ke snížení hladiny cukru při cukrovce. Plody jsou známým lidovým prostředkem proti průjmu. Zlepšují také ostrost vidění.
  • BORYT BARVÍŘSKÝ (ISATIS TINCTORIA) není vhodný 
    Je vhodný k léčbě vředů a zánětů. Má silné desinfekční účinky. Také zlepšuje krevní tlak
  • BRAMBOR HLÍZNATÝ (SOLANUM TUBEROSUM) je vhodný 
    Šťáva ze syrových brambor jako přírodní projímadlo, bramborová polévka proti průjmu, šťáva z brambor na snížení tlaku, šťáva ze syrových brambor na nechutenství, bramborová šťáva na žaludeční problémy, šťáva z brambor na překyselený žaludek, obklady ze strouhaných syrových brambor na hemoroidy, bramborový nápoj zažene únavu, brambor uvařený ve slupce na ječné zrno, bramborová šťáva jako kloktadlo na záněty dutiny ústní, mandlí, afty, bramborová šťáva hydratuje pokožku, plátky syrových brambor zklidňují projevy akné, bramborová šťáva zklidňuje sluneční popálení, uvařené brambory na ekzémy, rozvařený brambor zjemňující pleťová maska, bramborový pudr
  • BROKOLICE (BRASSICA OLERACEA) zelená část bez košťálu je vhodná 
    Podporuje látkovou výměnu v našem těle. Vitamin C pomáhá proti nachlazení a chřipce, vitamin B2 je důležitý pro zdraví očí, kůže a funkci srdce, minerální látky napomáhají činnosti srdce a tvorbě hormonů. Vláknina napomáhá síle a pevnosti kostí.Při požívání brokolice dochází k povzbuzení imunitního systému, zlepšení trávení a podpoře metabolismu, pomáhá také při poruchách spánku a menstruačních bolestech. Poslední laboratorní výzkumy v Americe také prokázaly její účinky při léčbě rakoviny a nemocí způsobených ozařováním.
  • BROSKEV (PERSICA VULGARIS) je vhodná 
    Broskve je nejlepší jíst v syrovém stavu, neboť jde opravdu o velmi chutné ovoce. Používá se u sirupů, jako příchuť minerálních vod a limonád, zmrzlin, žvýkaček, čajů. Vynikající jsou broskvové džusy, broskve jsou také oblíbenou surovinou pro výrobu destilátů a lihovin. Používá se u sirupů, jako příchuť minerálních vod a limonád, zmrzlin, žvýkaček, čajů. Vynikající jsou broskvové džusy, broskve jsou také oblíbenou surovinou pro výrobu destilátů a lihovin. Posledním druhem nápoje je čaj ze slupek broskve, které se získávají spařením plodů před kompotováním. Tento čaj je chutný zvláště vychlazený s kousky broskve. Pojídání broskví není vzhledem k vysokému obsahu vody náročné na trávicí soustavu a je vhodné při dietách. Kromě toho broskve obsahují šťávy jako je např. kyselina listová, které mají příznivý, až mírně projímavý účinek na vylučování, tj. pomohou při zácpě. Jelikož konzumace broskví vyvolává pocit nasycení, jsou velmi vhodné při snižování denní spotřeby kalorií. Relativně nízký obsah vlastních kalorií je doplněn účastí na odstraňování kyselého odpadu metabolismu, který bývá u obézních lidí přítomný ve velkém množství. Nízký obsah sodíku a proteinů v kombinaci s močopudností pomáhá při selhání ledvin. Pro vysoký obsah niacinu a hořčíku zlepšují náladu a uklidňují, příznivě působí proti podrážděnosti a neklidu. Již zmíněná přírodní barviva karoten a xantofyl pokračují ve své funkci i v lidském těle. Broskvím je připisován i pozitivní vliv na krásu, neboť obsahují tzv. omlazující látky jako je karoten, vitamín C či kyselina nukleová. Lidové léčitelství na broskve také pamatuje: používají se proti kašli a při astmatu. Poslední oblastí, kde broskve výrazně pomáhají, je srdce. Složení broskví je pravděpodobně pro srdce ideální, neboť nejlepší přírodní antioxidanty, vitamíny A, C a E, jsou přítomny ve vyváženém poměru. Zmíněné vitamíny chrání cévní stěnu, což je významné u koronárních tepen. Vitamíny skupiny B jsou nezbytné pro funkci srdečního svalu, který získává energii z mastných kyselin a sacharidů. Draslík a hořčík, v broskvích významně zastoupené, jsou základní minerály nezbytné pro udržování pravidelného srdečního rytmu. Naopak extrémně nízký podíl tuků a sodíku v broskvích v porovnání s jinými druhy ovoce pomáhá při předcházení zvýšeného krevního tlaku.
  • BRŠLICE KOZÍ NOHA (AEGOPODIUM PODAGRARIA) není vhodná 
    (nálev, čaj, salát, obklad) Působí silně močopudně, zvyšuje vylučování solí kyseliny močové a chloridů, uvolňuje křeče (např. v oblasti břicha), zevně ve formě obkladů namočených v nálevu se užívá na zanícené rány či hemeroidy, rozdrcené čerstvé listy podporují hojení ran nebo se přikládají na bolavé klouby. Nálev z bršlice se užívá při revmatismu (350 ml nálevu před jídlem) nebo při močových kaméncích (až 500 ml nálevu) Mladá bršlice je dobrá na špenát, do polévky i na zapékání s brambory.
  • BRUKEV ČERNÁ (BRASSICA NIGRA) nejsou informace o vhodnosti 
    Usušená a rozdrcená semena tvoří hořčičnou mouku, která je vhodná na obklady proti kašli, zánětům nebo svalovým bolestem. Vnitřní užití hořčice podporuje prokrvení, chuť k jídlu a usnadňuje trávení.
  • BRUKEV PEKINGSKÁ (BRASSICA PEKINENSIS) je vhodná 
    Zelené listy se mohou konzumovat syrové, upravené jako salát, tlustá listová žebra se vaří jako chřest, celé hlávky je možné použít jako kapustu. Nekrouhané hlávky se mohou nakládat jako kysané zelí.
  • BRUKEV ZELNÁ (BRASSICA OLERACEA) není vhodná 
    Léčebně můžeme zelí využívat při avitaminózách, při chorobách žlučníku, žlučových cest a jater. Šťáva z bílého zelí má velký hojivý účinek na žaludeční a dvanácterníkové vředy a na záněty trávící trubice včetně žaludku. Má také výborný účinek protisklerotický, čistí krev při kožních chorobách a úžasně detoxikuje játra a především ledviny. Kysané zelí je jemným projímadlem a působí proti křečím. Pokud smícháme zelnou šťávu s medem v poměru 1:1, získáme výborný prostředek pro podporu vykašlávání. Listy lze využít v řadě vnitřních i zevních indikací. Při léčbě hnisavých ran se po přiložení drceného listu velmi brzy zvýší výron hnisu. Jeho použitím můžeme léčit různé vyrážky, nežity, akné, ekzémy, revmatismus, ústřel, dnu a řadu dalších onemocnění.
  • BRUSINKA OBECNÁ (VACCINIUM VITIS-IDEA) není vhodná 
    (ovoce, kompoty, džemy, čaje) Použití: proti průjmům, při cukrovce, působí dezinfekčně, má močopudné účinky, protizánětlivé,
  • BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ (BORAGO OFFICINALIS)  je vhodný 
    (čaj, obklad) působí projímavě a protizánětlivě, má mírné uklidňující a posilující účinky. Zlepšuje dýchání. Vnitřně snižuje krevní tlak, posiluje srdeční činnost, podporuje tvorbu mléka u kojících matek, působí močopudně a mírně projímavě. Čerstvé listy naložené do mléka pomáhají při nervozitě, bušení srdce a melancholii.Zevně má hojivé účinky (obklad zmírňuje záněty a hojí poranění).
  • BŘEČŤAN POPÍNAVÝ (HEDERA HELIX LINNÉ) není vhodný 
    (odvar, tinktura, obklad, koupel) užívá se při onemocnění dýchacích cest, jako je kašel, dráždivý kašel a astma ale i při jaterních a žlučníkových potížích, dně a revmatu. a rozšiřující účinky na průdušky a proto se užívá jako podpůrný prostředek při obstrukčních bronchitidách (spastická bronchitida) a astmatu. Zevně se používá k hojení ran nebo jako prostředek proti celulitidě.
  • BŘÍZA BĚLOKORÁ (BETULA PENDULA)  není vhodná
    (čaj, odvar, koupel, víno, březový olej, prášek) Používá se jako močopudný prostředek při zánětech močových cest, dále při zánětech kloubů, revmatismu, padání vlasů.
  • BUKVICE LÉKAŘSKÁ (STACHYS OFFICINALIS) je vhodná 
    (čaj, obklad, nálev) lze použít při chorobách trávicího ústrojí se zanícenou a překrvenou sliznicí (krvavé průjmy), při dyspeptickém syndromu vyvolaném špatnou kvalitou žaludečních šťáv, při zánětech v oblastech urogenitálního traktu nebo jako antiastmatikum. Dále mírně snižuje krevní tlak a její léčivé účinky bývají blahodárné i při nervové vyčerpanosti (takže ji lze použít při neuróze, rozrušení, nespavosti, lehké depresi či lehké epilepsii), při zevním použití ji lze využít při léčení bércových vředů. Působení protinádorové a protirevmatické.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>