H – Heřmánek, Hloh, Hrušky …

  • HADÍ KOŘEN – RDESNO (BISTORTA MAJOR) je vhodný 
    (nálev, odvar, tinktura, kloktání, prášek) Odvar z oddenku pomáhá při průjmu, úplavici, žloutence, zánětu kloubů, kašli, bolestech v krku, jako mírné sedativum a k výplachu úst při vředech. Mast z lodyh a listů se může použít na ekzémy, vředy a lupénku. Prášek ze sušených oddenků, používaný zevně a přímo na rány, pomůže zastavit krvácení, včetně krvácení z nosu. Obklady z kořenů nebo listů pomohou utišit bolest pohmožděnin a pokousání.
    Je třeba se vyhýbat plodům, které jsou jedovaté
  • HARPAGOFYT  LEŽATÝ (HARPAGOPHYTUM PROCUMBENS) není vhodný 
    Vnitřně: Léčba bolestivých stavů přidružených k revmatickým chorobám, kde je nejvíce klinických důkazů různé úrovně. Pomoc při ztrátě chuti k jídlu a dyspeptické/trávící obtíže; podpůrná léčba degenerativního revmatismu, zejména kloubní artrózy, bolestivé osteoartritidy a zánětů šlach. Zevně: Používají se zejména výtažky pro podpůrnou terapii špatně se hojících povrchových boláků, vředů, opařenin a jiná zánětlivá kožní onemocnění
  • HEŘMÁNEK LÉKAŘSKÝ (MATRICARIA RECUTITA) je vhodný 
    (odvar, čaj, mast, prášek, tinktura, olej, přísada do koupele, obklady, inhalace, bylinný polštář) Má protizánětlivé, desinfekční a uklidňující účinky, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení. Některé osoby mohou být na heřmánek alergické. Teplé heřmánkové obklady se používají také při otocích, akné, při urychlení hojení. Vhodný pro děti. Vhodný do polštářků při potížích s lícním nervem. Dále podrážděná a problematická pokožka při akné, ochrana dětské pokožky před opruzením, ekzém, kožní vyrážky, pokožka spálená sluncem, pokožka ošlehaná větrem, popáleniny, odřeniny, zhnisané rány, pohmožděniny, spáleniny, podrážděná pokožka, hojení ran, zmírnění jakéhokoli zánětu, špatně se hojící rány, hemoroidy, hemeroidy, brání tvoření jizev, vynikající zklidňující a regenerační účinky na podrážděnou pokožku, po nadměrném slunění.
  • HEŘMÁNEK ŘÍMSKÝ (ANTHEMIS NOMIBILIS) je vhodný
    Je využívaný především pro své protizánětlivé a desinfekční účinky. Pro svou neškodnost je vhodný i pro děti. Čaj z heřmánku je účinným prostředkem proti stresu a napětí, zmírňuje nespavost, a zklidňuje žaludek a trávení. Užívejte ho při bolestech v krku, zánětu ústní dutiny či zánětu očí. Zevně napomáhá k hojení ran.
  • HLAVÁČEK JARNÍ (ADONIS VERNALIS) není vhodný 
    (nálev, tinktura) působí povzbudivě na srdce, zejména při degeneraci srdečního svalu a při poruchách krevního oběhu. Účinek nastupuje rychle, není však tak intenzivní a dlouhodobý jako např. při použití náprstníkových drog. Dále má hlaváček mírně močopudné účinky. Užívá se ve formě nálevu nebo tinktury. Vzhledem k tomu, že se jedná o drogu  za určitých podmínek jedovatou, nedoporučuje se její užití v samoléčbě. Kromě toho je sběr hlaváčku zákonem zakázán, neboť jde o rostlinu chráněnou
  • HLÁVKOVÝ SALÁT- LOCIKA SETÁ (LACTUSA SATIVA) je vhodný 
    zelenina bohatá na vitamíny a minerální látky. Z vitamínů to je B1, B2, B6, C, E, karoteny, niacin, kyselina listová, pantotenová a biotin. Z minerálních látek pak hlavně železo a vápník, stopově další látky, sodík, zinek, fosfor, hořčík, draslík, mangan, chrom, selen a nikl. Hlávkový salát se pěstuje ve třech typech – hlávkový, římský a ledový. Římský salát má tužší listy, podobá se spíš čínskému zelí a má mandlovou chuť, ledový salát je zase křehká varianta hlávkového salátu. Červeně zbarvený salát má oproti zelenému větší množství karotenu.
  • HLOH JEDNOSEMENNÝ (CRATAEGUS MONOGYNA) není vhodný 
    Tento keř podporuje zejména srdeční oběh a činnost srdce. Tím napomáhá i k léčbě vysokého tlaku nebo například při angíně pectoris. Při léčbě se ovšem vždy poraďte se svým lékařem.
  • HLOH OBECNÝ (CRATAEGUS LAEVIGATA) není vhodný
    (čaj, tinktura, odvar, výluh, balzám, nálev) Hlavní účinné látky v hlohu jsou flavonoidy a triterpenické kyseliny, dále aminopuriny, které regulují krevní oběh, třísloviny, saponiny. Plody, které se tak často neužívají, obsahují karoteny, sacharidy a vitamíny C a B. Dle tradičního lidového léčitelství se hloh užívá především ke snížení vysokého krevního tlaku, dále na zklidnění nervové soustavy a psychiky. V lidovém léčitelství se hloh dále užívá při roztroušené skleróze, nespavosti, podrážděnosti, bušení srdce, arytmii, srdeční neuróze, klimakteriu, migréně a dále při dlouhodobém užívání ve stáří pro své tonizující účinky na srdeční slabost. Hloh dle tradičního lidového léčitelství zlepšuje činnost srdce, snižuje krevní tlak a zlepšuje průtok krve v srdci, dále u lehčích forem koronární nedostatečnosti, u poruch srdečního svalu po infekčních chorobách a u poruch ze špatného prokrvení mozku.
  • HLUCHAVKA BÍLÁ (LAMIUM ALBUM) není vhodná
    (čaj, nálev, obklady, tinktura, odvar, rosol, koupele) Použití: při časté a dlouhotrvající menstruaci, tlumí menstruační potíže, posiluje dělohu, zabraňuje nadměrnému menstruačnímu krvácení, při bílém výtoku, reguluje hormonální sféru u žen v klimaktériu, při nespavosti, chrání sliznice, při zvětšení prostaty, reguluje funkci prostaty, kladně ovlivňuje činnost střev, protizánětlivý účinek, tlumí křečovité bolesti, léčba podráždění trávicího ústrojí u dětí, léčba průjmu, při onemocněních dýchacích cest, podporuje látkovou výměnu, jako kloktadlo, koupele při hemeroidech, podpora hojení ran
  • HLUCHAVKA NACHOVÁ (LAMIUM PURPUREUM) není vhodná 
    Podle léčitelů je hluchavka nachová dokonce více účinější než známější druh hluchavka bílá. Obě mají ale téměř totožné účinky. Pomáhá při gynekologických potížích, problémech s trávicím traktem, má protizánětlivé účinky a zklidňuje cesty dýchací.
  • HOŘČICE BÍLÁ (SINAPSIS ALBA) není vhodná 
    Vnitřně se používá jako lék na nechutenství nebo obtížné trávení. Zevně jsou přípravky s obsahem této byliny užívány jako hojivé obklady při zánětu průdušek, revmatických a kloubních bolestech a při chřipkových onemocněních.
  • HOŘEC PANONSKÝ (GENTIANA PANNONICA)  nejsou informace o vhodnosti 
    Účinkuje proti nadýmání, zánětu žaludku a žaludeční slabosti. Obsahuje hlavně glykosidní hořčiny (nejvíc gentiopikrin a gentiamarin), dále silice, cukry, a třísloviny. Hořčiny a silice povzbuzují vylučování trávících šťáv a vstřebávání živin a zvyšují vylučování žluče. Alkoholický výtažek se dříve také používal při mdlobách, protože droga lehce zvyšuje krevní tlak.
  • HOŘEC ŽLUTÝ (GENTIANA LUTEA) je vhodný
    (nálev, tonikum, obklad) Podporuje tvorbu mlékaPříznivě ovlivňuje zažívání, zejména chuť k jídlu zvyšováním produkce moči, žaludečních šťáv, činnosti slinivky břišní i střev. Užívá se při nadýmání, žaludečním kataru, při žaludeční slabosti a jako tonikum při rekonvalescenci po těžkých chorobách. Působí jako prostředek proti hlístům. Tlumí projevy při poruchách funkce žlučníku, jater a slinivky. Podporuje krvetvorbu a funkce centrální nervové soustavy. Hořec žlutý můžeme použít i zevně na nehojící se a zduřelé rány. Má i protirevmatické účinky
  • HRÁCH SETÝ (PISUM SATIVUM) není vhodný 
    Vláknina působí detoxikačně, snižuje cholesterol a odstraňuje zácpu, podporuje růst buněk, pomáhá při zácpě, podporuje růst svalů, aktivuje látkovou přeměnu v buňkách, posiluje nervy, zlepšuje vidění, snižuje cholesterol, zbavuje organismus jedovatých látek, posiluje vlasy
  • HROZNOVÉ VÍNO – RÉVA VINNÁ (VITIS VINIFERA) je vhodné bez pecek 
    Zaženou chuť na sladké, slupky obsahují velké množství vlákniny, která zlepšuje činnost ochablých střev. Hrozny snižují překyselení žaludku, působí močopudně, zvyšují vylučování žluči, mají i mírně projímavé účinky, upravují metabolismus cukrů. Červené hrozny navíc zlepšují tvorbu krvinek. Konzumace hroznů pomáhá při depresi, únavě a stresu. Hrozny kromě invertních cukrů obsahují ve větším množství vitamíny skupiny B, organické kyseliny (více v bílých hroznech) a třísloviny (více v hroznech červených). Velmi zajímavý je i obsah manganu a hořčíku. Vyšší obsah draslíku příznivě vyrovnává neblahé vlivy přesolené stravy (tedy zvýšeného příjmu sodíku)
  • HRUŠKY – HRUŚEŇ OBECNÁ (PYRUS COMMUNIS) jsou vhodné bez slupek
    Obsahují provitamin A, vitaminy skupiny B a malé množství vitaminu C. Z minerálních látek pak především draslík, sodík a chlor. Plody obsahují hodně balastních látek, jež příznivě ovlivňují činnost střev. Urychlují střevní peristaltiku, čímž podporují pročišťování těla. „Zajímavý je fakt, že na sebe vážou těžké kovy a pokud se jim z těla nepodaří všechny odvést, alespoň je zneutralizují.“ Hrušky jsou vhodnou potravou při odtučňovacích kúrách, protože sto gramů tohoto ovoce obsahuje pouze šedesát kalorií. Na osoby se zánětlivými onemocněními trávicí soustavy, krevního oběhu a srdce působí pravidelná konzumace hrušek velmi blahodárně. Navíc odvodňují a také snižují krevní tlak. Hrušková šťáva zpevňuje stěny cév, působí močopudně a žlučopudně a příznivě ovlivňuje i žaludeční potíže. Pro vysoký obsah draslíku je dobré podávat tuto šťávu jako pomocný prostředek při poruchách srdeční činnosti a také v případě, kdy je třeba z jakýchkoli důvodů užívat diuretika. Obvykle podáváme čtyřikrát denně čerstvou šťávu z jedné hrušky. Odvar z hrušek nebo z hruškových křížal je výborným prostředkem při všech nemocech spojených s vyššími teplotami a zimnicí.
  • HŘEBÍČKOVEC VONNÝ (CARYOPHYLLUS AROMATICUS) je vhodný 
    (tinktura, čaj, mast, inhalace, prášek, olej, odvar, balzám) Znecitlivující vliv silice hřebíčku se tradičně uplatňuje hlavně v případě bolestí zubů, kdy se využívala i tinktura, nebo při bolestech v krku hřebíčková voda jako kloktadlo. Lze i kloktat při potížích a bolestech v krku, případně ji inhalovat při problémech se zánětlivými průduškami pro její dezinfekční efekt  Hřebíčková silice se pro její prokrvující a bolest tlumící schopnost používá i při revmatizmu na bolavé klouby či svaly nebo do mastí a masírovacích prostředků. Ayurvéda doporučuje hřebíček i pro posílení srdečního svalu. Hřebíček jako koření zlepšuje chuť k jídlu a uvolňuje křeče v břiše související se špatným trávením, zlepšuje vylučování trávicích enzymů a ubližuje patogenním mikroorganizmům ve střevech způsobujícím koliky, průjmy a přílišnou plynatost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>