M – Majoránka, Maliny, Mateřídouška …

  • MAKA – ŘEŘICHA PERUÁNSKÁ (LEPIDIUM MEYENI) je vhodná 
    Maka pomáhá i při léčbě chorob spojených se sníženou imunitou organizmu. Je cenným regulátorem (jak organickým, tak i hormonálním), zohledňujícím jeho individuální potřeby a dokonale účinným v každé věkové kategorii – dětí a dospívající mládeže, těhotných a kojících žen, osob v období menopauzy i andropauzy až po osoby ve vyšším věku. Je zdrojem látek posilujících stavbu a vytrvalost pohybového ústrojí. Má nezanedbatelný vliv na udržení dobré psychické i fyzické kondice. Užívaná studenty zlepšuje paměť a schopnost učit se. Je také nepostradatelnou výživou nemocných, mírní vedlejší účinky chemo a radioterapie, urychluje růst vlasů po chemoterapii, pomáhá organizmu k rychlejšímu návratu síly. Maka – ta výjimečně „zdravá potravina“ by se měla a i může stát součástí stálé, plnohodnotné diety. Užívaná systematicky nejen posiluje a vyživuje organizmus, ale pomáhá při oslabeném zraku, sluchu, nedostatečné i nadměrné činnosti štítné žlázy a jiných orgánů. Je doporučována ženám s premenstruačním syndromem, osobám s anemií, rekonvalescentům i osobám trpícím nespavostí. Pro osoby starší je dokonalým posilujícím prostředkem. Pomáhá udržet pevnost kostí a sílu svalů, užívaná delší dobu pomáhá udržet dobrý zrak a sluch, osvěžuje paměť, dodává vitalitu a tím posiluje sebevědomí. Maka je oblíbeným a vysoce ceněným doplňkem stravy sportovců. Stala sie trvalou součástí jídelníčku těch, kterým záleží na rozvoji síly svalů a celkovém zvýšení kondice organizmu přirozeným a bezpečným způsobem. Díky obsahu pěti přírodních sterolů (sitosterol, kampesterol, ergosterol, brassikasterol, ergostadienol) je Maka stále více ceněna aktivními sportovci a kulturisty jako doplněk stravy. Umožňuje zdravý a harmonický rozvoj svalstva a zvýšení výkonnosti bez užívání jakýchkoli škodlivých chemických substancí. Přináší přirozený, povolený a bezpečný efekt. Chrání organizmus mladých sportovců a vývoj jejich svalového a kostního systému, urychluje regeneraci sil. Posiluje imunitní systém, rychle regeneruje síly po sportovních výkonech, snižuje stres a napětí spojené se závodní činností, dodává vitalitu a energii, má pozitivní vliv na stavbu a výdrž svalového a kosterního systému. V období dospívání mladých sportovců napomáhá správnému vývoji kostí, šlach a svalů, značně zvyšuje výkonnost, fyzickou i psychickou kondici.
  • MAJORÁNKA ZAHRADNÍ (ORIGANUM MAJORANA) je vhodná 
    Hlavní léčivou vlastností majoránky je její silně uklidňující vliv na nervovou soustavu, proto ji používáme při rozčilení, stresech, nespavovsti, migréně a pocitech slabosti. Prý vyléčí všechny lidské boly, i ten největší – z nešťastné lásky. Její další dobrou vlastností je, že ulehčuje průběh menstruace, příznivě ovlivňuje tvorbu a vylučování mateřského mléka. Jako každé koření, i majoránka podporuje trávení, zlepšuje činnost žaludku a střev a odstraňuje plynatost. Používáme ji proto ve větší míře v kuchyni, neboť i to je jeden ze způsobů zdravotně působící součinnosti bylinek s naším každodenním životem. Majoránku piřdáváme do jídel až po vaření, abychom ji teplem neničili. Doporučuje se do koupelí, na omývání ran, jako přísada do inhalací při rýmě, astmatu a prochlazení. Majoránkový čaj pomáhá při alergiích, při senné rýmě vkládáme do nosních dírek tampon namočený v silném odvaru. Jemně pomleté semeno majoránky může nahradit v kuchyni sůl při přísně neslané dietě. Velmi dobře se uplatňuje i v bylinkovém polštářku.
  • MAKADAMSKÉ OŘECHY (MACADAMIA INTEGRIFLORIA) nejsou vhodné 
    Makadamské ořechy jsou jedny z nejbohatších ořechů na olej. Jsou dobrým zdrojem vápníku, fosforu, železa, vitaminu B1, B2 a niacinu. Dodávají též antioxidační polyfenolové flavonoidy, které lidský organismus chrání před vznikem arteriosklerózy. Olej vylisovaný z makadamů se složením podobá olivovému oleji. Z 58 % ho tvoří mono nenasycené mastné kyseliny a neobsahuje trans mastné kyseliny, které podle posledních výzkumů mají na srdce negativní vliv. Jelikož je tepelně odolný a vypařuje se až při teplotě 198 stupňů C, je vhodný na smažení. Protože makadamské ořechy obsahují tuky, které snižují hladinu cholesterolu a zlepšují proudění krve koronárními artériemi, jejich konzumace má blahodárný vliv na kardiovaskulární systém.
  • MALINÍK OBECNÝ listy (RUBUS IDAEUS) je vhodný
    (odvar, nálev, čaj) Použití: tlumí menstruační křeče, posilující účinky na dělohu a pánevní oblast i v těhotenství, uvolňuje dělohu před porodem, zastavuje silné krvácení, pročišťuje organizmus po porodu, podporuje tvorbu a kvalitu mléka, snižuje krevní tlak, snižuje horečky, léčí průjmy a úplavici, při kolikovitých bolestech, vyčerpání, při podrážděnosti, zánětech v ústech, zdroj vitamínů a minerálů, plody – v rekonvalescenci, při nechutenství, snižují horečku
  • MALINY – MALINÍK OBECNÝ (RUBUS IDAEUS) nejsou vhodné
    (ovoce, marmeláda, šťávy, rosoly) Tyto chutné bobule jsou plné cenných vitaminů a minerálů. Obsahují vitaminy A, C, železo, mangan, měď, zinek, hořčík, fosfor, vápník, draslík, kyselinu listovou a nikotinovou. Maliny jsou bohatým zdrojem biotinu, který je nazýván vitaminem krásy. Pečuje totiž o výživu a regeneraci naší pokožky, vlasů a nehtů. Pecičky v malinách příznivě ovlivňují peristaltiku střev.  
  • MANDARINKA OBECNÁ (CITRUS RETICULARIA) není vhodná 
    Je dobrým zdrojem vitaminu C, obsahují pektin, formu rozpustné vlákniny, která může pomáhat ke snižování hodnot krevního cholesterolu.Vitamin C je také antioxidant, který pomáhá předcházet škodám působeným volnými radikály a tak poskytuje určitou ochranu proti různým formám rakoviny. Šťáva obsahuje navíc olej, který povzbuzuje činnost jater a mírní revmatické potíže. Stejně i blanka mezi jednotlivými dílky dužiny, je hodnotnou součástí mandarinky, obsahuje rovněž pektin. Dužina i membrány obsahuji také bioflavonoidy, které účinkují stejným způsobem jako antioxidanty.
  • MANDLE – MANDLOŇ OBECNÁ (AMYGDALUS COMMUNIS) jsou vhodné 
    Mandle jsou jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů vápníku a fosforu. Obsahují též významné množství hořčíku, draslíku a železa. Mandle jsou velmi bohaté na zinek, měď a mangan, tj. stopové prvky, které v těle plní důležité funkce. Pravidelná konzumace mandlí posilňuje nervy, dodává pevnost svalům a pomáhá překonávat stres, depresi a únavu. Sportovci a těžce pracující najdou v mandlích potravinu, která dodává tělu energii a vitalitu. Navzdory tomu, že mandle jsou bohaté na tuky, nezvyšují hladinu cholesterolu v krvi, ale naopak ji snižují. To stejné platí i o vlašských ořeších. Je to dáno vyváženým poměrem mastných kyselin a vysokým obsahem vitaminu E, který má výrazný antioxidační účinek. Díky tomu, že mandle obsahují hodně vápníku, který podporuje srdeční činnost, a vitaminu E, mají příznivý vliv na zdravou funkci kardiovaskulární soustavy. Vitamin E, silný antioxidant, zabraňuje tvorbě arteriosklerotického plátu v tepnách. Mandle obsahují velké množství minerálů, z nichž se skládá kostra (vápník, fosfor a hořčík), a mají alkalizující účinek, který podporuje zadržování vápníku v těle. Díky těmto vlastnostem jsou mandle ideální potravinou pro ty, kdo trpí osteoporózou nebo demineralizací kostí. nebo demineralizací kostí. Mandle jsou ideální pro těhotné ženy, protože obsahují velké množství minerálů potřebných pro vývoj plodu. Je také dokázáno, že podporují tvorbu mateřského mléka
  • MANDRAGORA LÉKAŘSKÁ (MANDRAGORA OFFICINALIS)  není vhodná 
    Rostlina obsahuje látky, především alkaloidy, které mají prokazatelný a silný účinek na náš organismus, při předávkování je dokonce smrtelně jedovatá. Šťáva z kořene a někdy i z plodů se užívala v nižších dávkách jako lék při nespavosti, ve vyšších pak jako sedativum a narkotikum,analgetikum k utlumení bolestí např. při operacích či silných bolestech. I při těžkých plicních onemocněních léčitelé a kořenářky používali výtažků mandragory, uklidňovala úporný kašel, snižovala tvorbu sekretu v plicích a pomáhala nemocnému spát a odpočinout si. Z listů nebo šťávy se vyráběly obklady na zánětlivá a vředovitá onemocnění kůže, na otoky a pod. K laickému léčebnému či jinému použití se dnes mandragora zásadně nedoporučuje, protože následky předávkování mohou být opravdu tragické!
  • MANGO – MANGOVNÍK (MANGIFERA) není vhodné 
    Mango obsahuje mnoho antioxidantů, je zvláště bohaté na vitamín C, vitamin E abeta karoten. Tyto látky svými antioxidačními vlastnostmi chrání organismus před volnými radikály, zpomalují stárnutí buněk a působí jako prevence nádorových onemocnění a dalších chronických chorob. Kromě zmíněných látek mango obsahuje i vitaminy skupiny B a minerály, jako např. hořčík, zinek, měď, mangan a draslík.Řada látek, které mango obsahuje, podporuje regeneraci a mladý vzhled pokožky akvalitu vlasů, a proto se často používá k výrobě kosmetických přípravků.
  • MANGOLD je vhodný 
    Mangold je významný pro obsah vitaminu A a železa. Protože mangold je velmi sytý a zároveň obsahuje jen málo kalorií (asi 20 kcal/100 g), doporučuje se všem, kdo chtějí snížit svoji tělesnou hmotnost. Za tímto účelem je ho nejlépe jíst namísto večeře. Pročišťuje krev a má alkalizující účinek. Je to dáno vysokým obsahem minerálních solí. Urychluje trávení (digestivum) a působí jako projímadlo (laxativum). Proto se doporučuje při gastritidě, zácpě a hemoroidech. Díky vysokému obsahu železa se indikuje při anémii (chudokrevnosti). Protože mangold obsahuje menší množství kyseliny oxalové, měl by se při ledvinových kamenech používat v kontrolovaném množství. Díky vysokému obsahu minerálních solí a zásadité reakci má vývar z mangoldu pozoruhodný účinek na krev a tělesné tkáně. Podporuje vylučování kyselého toxického odpadu metabolismu, např. kyseliny močové.
  • MANGOSTANA LAHODNÁ (GARCINIA MANGOSTANA) není vhodná 
    Plod mangostan nabízí lidskému organismu množství cenných látek – silné antioxidanty (xantony), významné polysacharidy, katechiny, polyfenoly, vitamín C a B1, železo, vápník, fosfor a vlákninu. V zemích, odkud ovoce pochází, si uvědomují jeho léčivou sílu celé generace domorodých obyvatel. Přidává se do domácích krémů a mastí, které jsou určeny pro léčbu kožních obtíží. Kůra v podobě čaje se využívá při eliminaci průjmů, léčbě pohlavních chorob, problémů s močovými cestami a bolestivé menstruaci. Obzvláště zajímavé jsou výsledky vědeckých studií, které hovoří jasnou řečí. Mangostan disponuje protizánětlivými, protiplísňovými a antiseptickými vlastnostmi, které se skvěle uplatňují zejména při kožních problémech. Za tuto skutečnost odpovídá více než 40 aktivních látek z řady antioxidantů, které podporují funkce imunitního systému. Odborníci potvrdili významné protirakovinné účinky. Mangostan snižuje hladinu cholesterolu a působí proti stárnutí. Díky všestranné prospěšnosti a vynikající chuti se extrakty z ovoce stávají vyhledávaným předmětem doplňkové léčby mnoha nemocí a významným prostředkem prevence.
  • MARACUJA (PASSIFLORA EDULIS) není vhodná 
    Plody maracuji jsou bohaté na betakaroten a vitaminy C. Jsou také výborným zdrojem niacinu, což je vitamin B3 důležitý pro tvorbu sexuálních hormonů – estrogenu, progesteronu, testosteronu, ale i dalších hormonů, jako je například kortizon a inzulin. Obsahují také riboflavin (vitamin B2), který je důležitý pro dobrý stav kůže, očí, funkce srdce a dalších orgánů. Jelikož riboflavin má významný vliv na metabolizmus cukrů, tuků a aminokyselin, ovlivňuje celkovou energetickou přeměnu v organizmu a je nezbytný pro základní buněčný metabolizmus. Maracuja má i vitamin B6, železo, draslík, hořčík a fosfor a vysoký podíl vlákniny. Dužnina obsahuje přes 75 procent vody a energetická hodnota je pouhých 90 kcal ve 100 gramech dužniny.
  • MAŘINKA VONNÁ (GALIUM ODORATUM) není vhodná 
    (víno, obklady, koupele, výluh, nálev, tinktura) má poměrně silný uklidňující účinek, působí mírně močopudně, příznivě účinkuje při střevních bolestech z nadýmání, ledvinových kamenech, působí proti křečím, hlavně se užívá však při nespavosti, přepracování, bušení srdce, hysterii či menstruačních potížích nervového původu. Fermentací kumarinu vzniká dikumarol, který výrazně snižuje srážlivost krve, čehož se využívá při léčbě trombóz, zánětu křečových žil, hemoroidů či následků srdečních infarktů.
  • MÁŘÍ LIST BALŠÁMOVÝ (TANACETUM BALSAMICA) není vhodný
    Užívanou částí balsamity jsou velké kožovité listy příjemně vonící po mentolu. Používáme je čerstvé nebo sušené k ochucování polévek a salátů, nádivek do tučného masa, ale také do koláčů. Velmi oblíbené je použití sáčků se směsí sušené balsamity a levandule do skříní k navonění prádla. Oblíbený je i balsamitový čaj. Nálev z listů se dá použít k opláchnutí vlasů a pokožky. Může se také pít jako čaj, který uleví při nachlazení, katarech, průjmech, červech a při podrážděném žaludku. Pomáhá také při žlučníkových potížích a při chorobném hubnutí. Rozmačkané listy se přidávají do masti na spáleniny a bodnutí hmyzem.
  • MÁK SETÝ (PAPAVER SOMNIFERUM) není vhodný
    Lupínky květu obsahují alkaloid, který má v kombinaci se slizem ochranný účinek na sliznici horních cest dýchacích a dutiny ústní. Odvar z okvětních lístků máku se odedávna používal proti úpornému dráždivému kašli.  Semena máku mají poměrně hodně bílkovin, přičemž tvoří až 20 % obsahu máku. Tuky tvoří 40 % a jsou to zejména glyceridy kyseliny stearové, palmitové a linolové. V 100g máku bývá kolem 4,5 g vlákniny. Z vitamínů třeba zmínit vitamin E, z minerálních látek hlavně vápník, hořčík a železo. Zvláště je třeba vyzdvihnout vápník. Pravidelná konzumace máku může proto výrazně přispět k prevenci osteoporózy – onemocnění z nedostatku vápníku
  • MÁK VLČÍ (PAPAVER RHOEAS) není vhodný 
    Je oblíbeným prostředkem proti kašli nebo chrapotu. Občas se také přidává do čajů a sirupů.
  • MÁTA PEPRNÁ (MENTHA PIPERITA) není vhodná 
    (čaj, likér, olej, odvar, inhalace, koupele, nálev, tinktura, prášek, mast, kloktadlo, odvar) Vnitřní užití: podporuje trávení, odstraňuje křeče v trávicím traktu a zmírňuje nadýmání, působí proti průjmu a zvracení, podporuje chuť k jídlu, zvláště při potížích se žlučníkem, dezinfikuje, pomáhá léčit záněty dýchacích cest, Vnější užití: koupele a obklady prokrvují a chladí pokožku a posilují nervovou soustavu, zmírňuje bolesti, místně znecitlivuje (při svědění u ekzémů, kopřivky, apod.), kloktadlo pomáhá dezinfikovat ústa a odstraňovat bolest zubů a zápach z úst, inhalace pomáhá při nachlazení a kašli
  • MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ (THYMUS SERPYLLUM) je vhodná 
    (čaj, odvar, víno, kloktadlo, koupele, nálev, balzám, tinktura, obklady, sirup, olej, bylinný polštářek) Použití: Obklady na zánětlivá onemocnění pokožky, Přísada do koupele: posilující koupele, při revmatismu, svalových bolestech, Při žaludečních kolikách a nadýmání, Podpora imunitního systému organizmu, Uklidňující účinky, Inhalace: mírnění dráždivého kašle, při zánětech dutin, k uvolnění hlenů, Při poruchách trávení: řešení plynatosti a kolik, ke zvýšení vylučování žaludečních šťáv, proti průjmový prostředek, Kosmetické využití: ošetřování mastné, zánětlivé pleti, při akné, izolovaná silice součástí mastí prokrvujících pokožku, Využití v kuchyni: při přípravě nádivek, omáček, masa, Při nespavosti, bolestech hlavy, závratích, nervových slabostech
  • MED není vhodný 
    Med je nejen vynikající potravinou, ale i pomocným lékem na mnohé nemoci. Používá se při léčbě žaludku, střev, ledvin, močového ústrojí, chřipkových onemocnění, černého kašle, tuberkulózy plic.,Požíváním medu se také rozšiřují krevní cévy, což je důležité při léčbě vysokého krevního tlaku. Také se doporučuje přikládat med na rány a popáleniny. V plastické chirurgii při transplantaci kůže zjistili, že rány se rychleji a bez komplikací hojí, když pacient dostává stravu doplněnou medem. Med je účinnou látkou, při otravách, hlavně houbami, protože krev otrávených ztrácí největší část glukózy, která se vhodně nahrazuje medem. Medem podávaným před spaním se mírní nervová vyčerpanost a léčí nespavost
  • MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ (MELISSA OFFICINALIS) je vhodná 
    (nálev, tinktura, koupel, ozdoba jídla) Použití: uklidňující účinek na celou nervovou soustavu, při psychických problémech, odstraňuje úzkosti, při srdeční arytmii, uklidňuje bušení srdce, v těhotenství proti zvracení, při nespavosti, při žaludeční a střevní neuróze, tlumí křeče, tiší kašel, ke koupelím
  • MEDVĚDICE LÉKAŘSKÁ (ARCTOSTAPHYLOS UVA-URSI) není vhodná 
    je účinná zejména na problémy s močovými cestami. Především při zánětu močového měchýře zmírňuje pálení, bolest a má zklidňující účinky. Užívá se mimo jiné na ledvinové kameny. Měla by se věnovat pozornost době užívání. Doporučuje se jen krátkodobě a to maximálně jeden týden. Při dlouhodobějším užívání může mít za následek poškození jater, zácpu či zvracení. Nikdy neužívejte v těhotenství.
  • MELOUN GALIA je vhodný 
    je bohatým zdrojem především vitaminů A,C, obsahuje draslík, hořčík a jiné minerály. Má antioxidační účinky, pomáhá při odstraňování toxických látek z organizmu.
  • MELOUN HONEYDEW je vhodný 
    i přes svůj název má nízkou energetickou hodnotu a nízký obsah sacharidů. Je zdrojem vitaminů A,C a draslíku
  • MELOUN KANTALUP je vhodný 
    Je zdrojem vitaminů A,C a draslíku. Má antioxidační účinky, příznivě ovlivňuje zrakové funkce, obranyschopnost, metabolismus sacharidů a stabilitu hladiny cukru v krvi. Dovede zasytit a pomůže dodržovat pitný režim. Díky svým močopudným účinkům pročistí ledviny. Melounová maska výborně hydratuje pleť a působí také proti tvorbě vrásek.
  • MELOUN PIEL DE SAPO je vhodný 
    Je zdrojem vitaminů A,C, E a B. Obsahuje sodík, draslík, hořčík a další minerály. Má antioxidační účinky, pomáhá při odstraňování toxických látek z organizmu.
  • MELOUN VODNÍ (CITRULLUS LANATUS) je vhodný bez pecek 
    obsahuje velké množství vody a tím pročišťuje naše močové cesty. Obsahuje minerály draslík a sodík. Obsahuje vitamíny A a C. Obsahuje pouze 5% cukru, může být považován za nízkokalorickou potravinu, navíc skvěle zasytí.
  • MERLÍK VONNÝ (DYSPHANIA AMBROSIOIDES) je vhodný 
    Nálev – Nálev se připravuje louhováním listů a květů ve vodě. Výsledný roztok se scedí a popíjí před hlavními jídly. Má dobrý efekt u trávících obtíží, působí proti plynatosti a podporuje chuť k jídlu. Velmi silné účinky má proti střevním parazitům jako jsou škrkavky a někteří hlísti (např. tasemnice). Zvyšuje laktaci. Olej – Olej se vyrábí ze semen merlíku, má velmi silný efekt proti střevním parazitům. Olejem se lze snadno předávkovat, a proto by neměl být užíván bez vědomí lékaře.
  • MERUŃKA OBECNÁ (ARMENIACA VULGARIS) je vhodná 
    Kromě zdraví prospěšných látek posilujících imunitu, peristaltiku střev a snižujících hladinu cholesterolu nabízejí meruňky i další, jež zpomalují stárnutí organismu. Mají například dobrý vliv na vlasy, nehty i pokožku, odbourávají tuky, jako velký zdroj kyseliny listové snižují riziko demence
  • MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ (CALENDULA OFFICINALIS) je vhodný 
    (nálev, odvar, obklad) Použití: upravuje menstruaci, při silné a bolestivé menstruaci, při bílém výtoku, poruchy žlučníku a jater, uklidňující účinek (spasmolytikum), zlepšuje činnost srdce, při vředech žaludku a dvanáctníku, při zánětech střev, Crohnově chorobě a ulcerózní kolitidě, protirakovinný účinek (zvláště proti rakovině žaludku, jater, tlustého střeva, dělohy, prsu i kůže ), podpůrný prostředek při rakovině (v žádném případě nenahrazuje léčbu!), hojí vnitřní a vnější záněty, při astmatu a kašli, na sedací koupele, hojí ušní a oční záněty, záněty nehtového lůžka,urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran, při alergických zánětech kůže, zjemňuje pleť, jako kloktadlo
  • MĚSÍČNICE VYTRVALÁ (LUNARIA REDIVIVA) není vhodná 
    je silně močopudná
  • MIRABELKY – ŠPENDLÍKY (PRUNUS DOMESTICA SYRIACA) jsou vhodné 
    ve své dužině obsahují až 87 % vody a 14 % cukrů. Dále v sobě mají organické kyseliny (např. jablečnou), dusíkaté látky, třísloviny, minerální látky (draslík, fosfor, sodík, vápník, hořčík, železo) a vitamíny (provitamín A, vitamíny B1, B2 a C). Z léčivých účinků špendlíků musíme zmínit především jejich projímavý efekt na naše zažívací ústrojí, proto se jim i přezdívá – koště pro vaše střeva
  • MISWAK nejsou informace o vhodnosti 
    může být dobrou, zdravou a přírodní alternativou zubního kartáčku
  • MIŠPULE (MESPILUS) není vhodná 
    připravují se z nich především marmelády nebo víno. Jsou dieteticky chudé, ale obsahují prospěšné vitamíny a jsou velice účinné při střevním kataru a průjmu
  • MOCHNA HUSÍ (POTENTILLA ANSERINA) není vhodná 
    (odvar, nálev, obklady) Použití: uklidňuje uvolňuje hladké svalstvo, tlumí křeče při dlouhotrvající a bolestivé menstruaci, zastavuje krvácení, při zánětu močových cest, protizánětlivé působení na sliznice, tlumí průjmy, povzbuzuje žlučník, zlepšuje trávení, úleva při kolikách žaludku, střev a záchvatech při žlučníkových a ledvinových kamenech, proti nadbytku žaludeční kyseliny, na rány, při zánětech v ústech
  • MOCHNA NÁTRŽNÍK ((POTENTILLA ERECTA) není vhodná 
    (čaj, tinktura, prášek, kloktadlo, odvar, obklad) Droga a přípravky z ní účinkují adstringentně, protizánětlivě a zastavují krvácení. Předepisují se při zánětlivých onemocněních trávicícho ústrojí – akutních a chronických gastritidách a kolitidách, žaludeční achylii (nedostatek žaludečních sťáv), žaludečních vředech, enteritidě, průjmech, dyspepsii, dyzenterii (úplavici), zánětlivých procesech v ústní dutině – stomatitidě, faryngitidě, gingivitidě a aftech. Pro její dobrý účinek při zastavování krvácení se používá při krváceních různého charakteru – při vykašlávání krve (při tuberkuloze), silné menstruaci aj. Zevně se používá při popáleninách, mokrých ekzémech, popraskané kůži rukou, nohou nebo úst aj. V lidovém léčitelství se doporučuje i při bílém výtoku, cukrovce, malárii, bolení hlavy, žloutence, onemocněních jater, angíně pectoris, močení krve, dně, revmatizmu aj
  • MOCHNA PÍSEČNÁ (POTENTILLA ARENARIA) není vhodná 
    Nať z rostliny se užívá proti průjmům.
  • MOCHYNĚ PERUÁNSKÁ (PHYSALIS PERUVIANA) není vhodná 
    Plody se konzumují syrové (po odstranění kalicha), používají se do ovocných salátů, jako ozdoba k zákuskům, namáčí se do čokolády. Dá se z nich připravit marmeláda, kompot nebo rosol, suší se. Jsou močopudné, zlepšují látkovou výměnu, čerstvá šťáva z nich potlačuje svědění. Na koupelové kúry proti revmatizmu lze použít i nať včetně kalichů rostliny
  • MORUŠE (MORUS) o vhodnosti nejsou informace 
    Mají vysoký obsah vitamínu C, železa, vápníku a bílkovin a jsou skvělým zdrojem vlákniny. Plody obsahují organické kyseliny, pektiny i minerální látky (železo, magnesium, draslík a mangan). Moruše jsou rovněž zdrojem resveratrolu – látky s antioxidačními a antibakteriálními účinky, která chrání srdce, posiluje imunitu, odbourává stres a navíc napomáhá vyhladovět rakovinné buňky. Výzkumy ukazují, že resveratrol blokuje působení rakoviny, brání růstu nádoru a navrací rakovinné buňky do zdravého stavu. Dále jsou tyto plody léčivé při zácpě, srdečních a cévních chorobách (zabraňují zužování a kornatění cév a tím pomáhají předcházet mrtvicím). V neposlední řadě moruše obsahují moranolin, jež zpomaluje vstřebávání sacharidů a napomáhá tak udržovat zdravou hladinu glukózy. Právě listy se mohou použít jako antidiabetikum (při cukrovce II. typu) a kromě toho působí adstringentně (svíravě) – například při omývání ran, bércových vředů apod.
  • MRKEV OBECNÁ (DAUCUS CAROTA) je vhodná 
    Mrkev je bohatá na vitamíny a minerály; obsahuje sodík, draslík, vápník, hořčík, selen, železo, fosfor, síru a křemík, vitamíny A (beta karoten), B, C, D, E, G a K, a kyselinu listovou. Obsahuje vlákninu pektin, která se v zažívacím traktu zvětší, a tím chrání žaludek a střevní sliznici. Zvyšuje chuť na jídlo a zlepšuje zažívání. Obsahuje selen, který společně s vitamínem A pomáhá vybudovat lepší imunitní systém. Jelikož vitamín A udržuje střevní sliznici zdravou, zajišťuje první obrannou linii před infekcemi. Mrkev ochraňuje také před infekcemi očí a krku, krčních mandlí, dutin a dýchacího ústrojí. Zlepšuje kosti a zuby. Obsahuje látky potřebné k výživě žláz s vnitřním vyměšováním (hlavně nadledvinek). Říká se také, že mrkev má pomáhat proti neplodností. Chrání nervový systém.
  • MUČENKA (PASSIFLORA) není vhodná 
    Vnitřně: Používá se na uklidnění při tendenci k nespavosti, neklidu, nervosnímu bušení srdce, bolení hlavy, hysterii a bolestivé menstruaci. Rovněž ke zmírnění gastrointestinálních obtíží nervového původu. Zevně: Používá se v koupelových směsích pro uklidňující a relaxační účinek na psychiku i pokožku.
  • MUŠKÁTOVÝ OŘÍŠEK (MYRISTICA FRAGRANS) není vhodný 
    Látky obsažené v muškátovém květu i oříšku podporují chuť k jídlu, stimulují produkci trávicích šťáv a v neposlední řadě působí proti křečím v břiše a nadýmání. Mimo obohacení chuti tedy činí pokrm i lépe stravitelný. Už tradičně se muškátový oříšek i květ přidávají do mnoha asijských jídel, jak slaných, tak sladkých. Proti nadýmání a pro zlepšení trávení můžeme muškátový oříšek užívat i samotný, je ale třeba dbát na dávkování! Úplně postačí užít po jídle na špičku nože strouhaného oříšku, dávku nepřekračujeme a dětem takový lék raději nepodáváme vůbec.
  • MYDLICE LÉKAŘSKÁ (SAPONARIA OFFICINALIS) není vhodná 
    V zanícených průduškách zřeďují husté hleny, zvyšují sekreci sliznic, působí proti bakteriím a plísním. Podporují také tvorbu moči a potu. Jedná se o látky mimořádně účinné, jejich větší množství způsobuje rozpad červených krvinek. Dalšími obsahovými látkami jsou sliz, sacharidy a pryskyřice, ale ve srovnání s obsahem saponinů jsou zanedbatelné. I když se mydlice používala od nepaměti jako expektorans, dnes je přidávána do čajových směsí pouze výjimečně, protože dráždí střevní sliznici. Při předávkování se dostavuje pocit nevolnosti a zvracení. Mnohem častěji se dnes používá mydlice zevně — při obkladech a čištění zanícené pokožky (např. v léčbě , k mytí a regeneraci vlasů, k protirevmatickým obkladům a při kožních obtížích (např. pásovém oparu). Mydlice má také využití v homeopatii.
  • MYRTA (MYRTUS) není vhodná 
    Větvičky s listy můžete péci s masovými pokrmy a plody se hodně používají především na Středním východě jako koření. Jejich chuť se nejvíce podobá plodům jalovce, ale jsou o něco jemnější. Sušené listy a květy dlouhou dobu nádherně voní, a proto se mohou přidávat do vonných pytlíčků. Myrtový olej je součástí parfémů, mýdel, mastí a šamponů a lékařsky se zevně používá proti akné a zánětům dásní. Roztlučený list léčí odřeniny, škrábnutí a rány a používá se i na lupénku. Pití čaje z listu působí proti zánětům čelních dutin a proti kašli

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>